DARMOWA DOSTAWA

NASZ BLOG

Okulary dla dziecka? Jakie okulary przeciwsłoneczne kupić dziecku?

Każdy rodzic z pewnością martwi się o wzrok swojej pociechy – między innymi o wzrok dziecka.
Dzięki oczom maluszek może poznawać świat i dostrzegać coraz to nowe rzeczy w życiu. Maleństwu warto kupić okulary przeciwsłoneczne, gdy zacznie już samodzielnie chodzić i coraz mniej czasu spędza w wózeczku z ochronnym daszkiem.
Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na okulary dla dziecka, gdyż w tym okresie życia rozwija się soczewka oka, którą można łatwo uszkodzić nieodpowiednimi okularami. Oprócz tego wymaga ochrony przed promieniami UV, gdyż sama nie jest jeszcze w stanie ich przefiltrować.

Czym zatem się kierować przy kupnie okularów przeciwsłoncznych dla dziecka?

  • Przede wszystkim filtr UV powinien w 100% procentach pochłaniać promieniowanie ultrafioletowe co wiąże się z wyżej wspomnianym brakiem umiejętności filtrowania promieni UV przez dziecięce oczy.
  • Szkła powinny być ciemnobrązowe, szare lub ciemnozielone – pod tym względem nie powinniśmy kierować się marudzeniem dziecka o ładniejsze kolory szkieł – te trzy kolory są dostatecznie silne, by chronić oczy dziecka przed dużym natężeniem światła.
  • Najlepiej, jeżeli szkła są wykonane z plastiku lub z nietłukącego się tworzywa – żadnemu rodzicowi nie trzeba mówić dlaczego :)
  • Oprawki powinny być lekkie i plastikowe, by nie ciążyły zbyt bardzo małej dziecięcej główce.

 

Pamiętajmy przy tym, że dziecko do pierwszego roku życia nigdy nie powinno być bezpośrednio wystawione na słońce, należy je chronić poprzez ubranka z długimi rękawami i nogawkami, czapeczki, kapelusiki, odpowiednio ustawiony daszek wózka oraz wychodzeniem na spacer w godzinach popołudniowych tj. 16-17.
Nie warto kupować tak małemu dziecku okularów przeciwsłonecznych - po pierwsze dziecko nie będzie czuło się w nich komfortowo, po drugie w tym wieku dzieci mają bardzo ograniczone pole widzenia, którego nie ma sensu dodatkowo zwężać okularami przeciwsłonecznymi.

Te wszystkie rady mają kluczowe znaczenie dla każdego rodzica, który chce możliwie jak najlepiej dbać o wzrok swojego dziecka :)