Wiele osób przy zakupie nowych okularów przeciwsłonecznych kieruje się zasadą, że im ciemniejsze szkła, tym lepiej będą chronić oczy przed promieniami słonecznymi. Jest to mit! Bardzo popularny i bardzo szkodliwy. W rzeczywistości ciemne szkiełka spowodują rozszerzenie się źrenic, co przyczynia się do zwiększonej ilości promieni słonecznych wpadających do oka.
Mierząc się z decyzją, jakie okulary przeciwsłoneczne warto zakupić, należy zwracać przede wszystkim uwagę na rodzaj filtrów oraz ich kategorie.
Obecnie niemal każda para okularów przeciwsłonecznych, które kupujemy, ma oznaczanie UV 400, ale mało kto wie, co to właściwie jest? Czy ma to związek z ochroną naszego wzroku przed promieniami słonecznymi?
Filtr UV400 blokuje wszystkie promienie świetlne do długości 400 nanometrów - obejmuje on wszystkie promienie słoneczne UVA i UVB. Jeśli szukasz nowej pary okularów, koniecznie rozglądaj się za modelami, które posiadają ochronę UV400 lub wyższą. Dobre okulary przeciwsłoneczne z filtrami powyżej 400 będą blokować 99,9% szkodliwych promieni ultrafioletowych.
Filtr UV 400 kat 3 stanowi podstawową ochronę naszego wzroku przed następującymi promieniami ultrafioletowymi:
Każdy, kto, kiedykolwiek cierpiał na poparzenia słoneczne, wie, jak groźne może być promieniowanie dla naszej skóry. Oczy są bardzo wrażliwym narządem, który potrzebuje specjalnej ochrony. Nienoszenie okularów z filtrem może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi.
Nadmierna ekspozycja na promienie UV-A jest powiązana z rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), które może prowadzić do trwałego uszkodzenia siatkówki.
Promienie UV-B powodują tzw. ślepotę śnieżną, która jest odpowiedzialna za tymczasową utratę wzroku.
Okulary z filtrem UV są kluczowe dla zachowania zdrowego wzroku – mogą zapobiec takim problemom zdrowotnym jak zapalenie spojówek, a w dłuższej perspektywie są znakomitą prewencją zaćmy.
Kupiłaś nowe okulary przeciwsłoneczne z filtrem i zastanawiasz się, co oznacza tajemnicza cyferka umieszczona przy naklejce filtr UV400? Cyferka umieszczona przy oznaczeniu filtru oznacza skalę przyciemnienia szkła.
Okulary UV 400 kat. 0 mają przezroczyste bądź lekko przydymione szkła. Absorbują one maksymalnie 20% docierającego światła, tym samym oferują najniższą ochronę naszych oczu. Ten model okularów używany jest do uprawiania sportów, np. kolarstwa, gdyż chronią nasze oczy przed wiatrem bądź piaskiem, jednak nie przed słońcem.
Jeżeli okulary oznaczone są kategorią 1, to ponownie nie oferują one praktycznie żadnej ochrony słonecznej i jedynie minimalną ochronę przed olśnieniem słonecznym. Taki model okularów wykorzystywany jest głównie jako uzupełnienie stylizacji modowej. Możemy powiedzieć, że prawdziwe okulary uv, które zapewnią nam jakąkolwiek ochronę, zaczynają się dopiero od kategorii 2.
Okulary UV 400 kat 2 oznaczają średni poziom ochrony przed olśnieniem oraz dobry poziom ochrony przed światłem UV. Okulary kategorii 3 mogą być z powodzeniem używane w słoneczne wiosenne bądź jesienne dni. Doskonale się również sprawdzą podczas jazdy autem, w której jesteśmy narażeni na częste zmienianie oświetlenia (np. przez tunele). Okulary UV 400 z kategorią 3 oferują nam już bardzo dobry poziom ochrony wzroku przed promieniowaniem. To właśnie taki rodzaj okularów polecany jest na okres letni - właściwie zabezpieczą oczy zarówno przed olśnieniem, jak i światłem UV.
A co z kategorią 4? Takie okulary polecane są wyłącznie na wypady w góry i są całkowicie zabronione do używania podczas jazdy autem! Oferują ekstremalną ochronę przed olśnieniem oraz promieniowaniem słonecznym.
Chcesz sprawdzić, czy Twoje nowe gogle na pewno posiadają wysoki filtr UV? Okulary możesz sprawdzić niemal w każdym salonie optycznym przy użyciu fotometru. Jednak istnieje też pewien domowy sposób, który pomoże Ci sprawdzić, czy na pewno Twoje okulary mają zadeklarowane na etykiecie filtry. Zrobisz to z pomocą latarki UV oraz banknotu.
Jest to również doskonały sposób na sprawdzenie zdatność starych okularów. Okulary, które mają już kilka lat, mogą posiadać nieestetyczne rysy na soczewkach, a okulary z porysowanymi soczewkami mogą nie dostarczać nam wystarczającej ochrony. Jeżeli więc intensywnie użytkujesz swoje okulary, warto sprawdzić po czasie czy filtry UV400 nie zostały zniszczone. Jest to szczególnie często, gdy zakupione okulary mają "nadrukowany" filtr na szkiełkach, a nie jest on osadzony w soczewkach.