Historia okularów przeciwsłonecznych pilotek

 

Okulary pilotki to jeden z najbardziej lubianych stylów okularów przeciwsłonecznych w branży modowej. Ale czy wiesz, że początkowo nie zostały zaprojektowane jako akcesoria modowe?

Przeciwsłoneczne okulary pilotki i ich wyjątkowa historia 

Projekt aviatorów opracowali niemieccy przedsiębiorcy Bausch & Lomb, który stworzony był z myślą o pilotach samolotów i lotnikach. Przeciwsłoneczne pilotki zostały zaprojektowane po to, aby piloci mogli chronić oczy podczas lotu przed rażącym ich słońcem, a co za tym idzie dla poprawy bezpieczeństwa podniebnych podróży i akrobacji. Stąd też wywodzi się nazwa okularów pilotek, która początkowo nie miała nic wspólnego z modą, a jedynie z branżą lotniczą.

Jak wyglądają okulary pilotki?

Przeciwsłoneczne okulary pilotki charakteryzują się ciemnymi lub odblaskowymi - lustrzanymi soczewkami, a także delikatnymi metalowymi ramkami i cienkimi nausznikami.

Oryginalny projekt przeciwsłonecznych aviatorów zakładał dużo większe soczewki, niż przewidują obecnie panujące trendy. Soczewki okularów miały zasłonić możliwie jak największą część twarzy, aby osłonić całe oczy przed rażącym światłem. Dziś soczewki pilotek są znacznie mniejsze i subtelniejsze, a całe okulary coraz bardziej różnorodne.

Jak przeciwsłoneczne pilotki stały się hitem mody?

Wszystko zaczęło się, gdy Douglas McArthur wylądował na Filipinach podczas II wojny światowej. Miał wtedy parę oryginalnych słonecznych aviatorów, a reporterom udało się zrobić mu zdjęcia. Kiedy gazety opublikowały fotografie, pilotki stały się sławne. W roku 1987 marka Bausch & Lomb postanowiła stworzyć dla niego całą linię okularów przeciwsłonecznych.

Okulary pilotki i ich wielka sława lat 40-tych i 50-tych XX wieku

Popularność okularów przeciwsłonecznych w stylu aviator stale rosła i była szczególnie pożądana przez armię francuską. W latach 40. i 50. XX wieku słoneczne okulary pilotki stały się hitem, ponieważ ludzie zaczęli preferować okulary przeciwsłoneczne z metalowymi oprawkami bardziej od tych z plastiku. Jednak w 1980 roku popularność aviatorów utknęła w martwym punkcie, a Bausch & Lomb zostali zmuszeni do podjęcia decyzji, która zmieniła historię pilotek.

Okulary przeciwsłoneczne pilotki na wielkich ekranach lat 80-tych

W 1982 r. firma podpisała wielomilionową umowę lokowania produktu. Pozwoliło to na udział okularów pilotek w filmach i programach telewizyjnych, co było dla nich ogromną reklamą. Jak się okazało, był to wielki sukces, a w momencie, gdy przeciwsłoneczne okulary pilotki pojawiły się w filmie Top Gun, w którym Tom Cruise i Val Kilmer wystąpili w roli pilotów sił powietrznych marka Bausch & Lomb odnotowała 40% wzrost sprzedaży aviatorów.

Jak wygląda popularność aviatorów obecnie?

Od lat 80-tych okulary pilotki nadal cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Bez względu na styl i charakter, w jakich są obecnie projektowane, bez wątpienia można potwierdzić fakt, iż przeciwsłoneczne okulary pilotki są dziełem ponadczasowym i do dnia dzisiejszego aviatory są kluczowym modelem okularów w popkulturze i znaczącą częścią branży modowej.