Które okulary przeciwsłoneczne wybrać dla sportowca?

 

Zapaleni sportowcy dobrze wiedzą, że komfortowe uprawianie ulubionej dziedziny wymaga skompletowania odpowiedniego stroju. Liczy się jakość ubrań, ale i szczegóły – chyba nikt inny nie docenia wagi akcesoriów tak, jak osoby aktywnie fizyczne. Czy okulary są ważne w tym zestawieniu? Wręcz kluczowe! Dowiedz się jakie modele wybrać w zależności od ulubionej dyscypliny.

 

Lustrzane okulary na rower

Męskie lustrzane okulary na rower PETR

Okulary nie tylko „bo razi”
Okulary dla sportowców to właściwie zawsze modele przeciwsłoneczne i sięgają po nie osoby preferujące aktywność na świeżym powietrzu. Ostre słońce nie tylko utrudnia poruszanie się czy orientację w terenie, lecz jest również szkodliwe dla naszych oczu – i to nie tylko to letnie, lecz również wiosenne i jesienne. Nawet zimą można spotkać biegaczy i cyklistów, którzy swój codzienny trening odbywają z okularami przeciwsłonecznymi na nosie. Nie jest to żadna forma snobizmu ani tym bardziej przesada – takie dbanie o wzrok jest jak najbardziej rekomendowane przez okulistów.

 

Polaryzacyjne okulary sportowe

Męskie okulary polaryzacyjne na rower MIKSA

Okulary nie mogą spadać
Ponieważ aktywność fizyczna niemalże zawsze oznacza wzmożony ruch, podczas poszukiwania okularów największą wagę powinniśmy przyłożyć do tego, jak dobrze będą się one „trzymać” na naszej twarzy. Gumowe zauszniki, nanośniki, a nawet oprawki będą w tym niezwykle pomocne. Muszą jednak ściśle przylegać do skóry, by dobrze spełniać swoją rolę. Ich zaletą jest również fakt, że są elastyczne i plastyczne – co osobie pozostającej w ruchu daje zdecydowanie większy komfort. Jeżeli wciąż martwisz się, że Twoje okulary mogą spaść Ci z nosa i wylądować na ziemi, możesz zdecydować się model na gumce, czyli taki, którego zauszniki połączone są elastyczną taśmą. W przypadku takiego rozwiązania jest wręcz niemożliwe, by zsunęły się one z twarzy nawet podczas upadku (którego Ci oczywiście nie życzymy!)

 

Sportowe okulary męskie

Okulary lustrzane męskie KIRIL

 

Przyciemniane szkła to nie wszystko – upewnij się, że okulary posiadają filtr UV. Dobrym wyborem będą także soczewki polaryzacyjne, które eliminują oślepiające odblaski.

Pamiętaj również, że...

Okulary sportowe to nie tylko wygoda i ochrona przed promieniami słońca, lecz również przed wiatrem, co docenią niemalże wszyscy sportowcy trenujący na otwartym terenie. Decydując się na zakup konkretnej pary, musisz pamiętać jeszcze o dwóch aspektach. Po pierwsze – odpowiednie wyprofilowanie. Przednia część twarzy u każdego z nas zbudowana jest nieco inaczej, dlatego okulary posiadają różne kształty. Przetestuj, czy rozważany przez Ciebie egzemplarz aby na pewno idealnie przylega do Twojej twarzy. Drugim istotnym aspektem jest waga – okulary dla sportowców im lżejsze, tym lepsze!

Okulary sportowe